Niezależnie od tego, czy sprzęt służy w domu, czy w zakładzie produkcyjnym, ma być nie tylko funkcjonalny i wydajny, ale również bezpieczny. Część badań w tym zakresie przeprowadza sam producent, ale żeby otrzymać certyfikat jakości i potwierdzenie bezpieczeństwa dla użytkowników, należy taki produkt zgłosić do testów w niezależnym laboratorium.
Jak bada się bezpieczeństwo użytkowania?
Zakres badania danego urządzenia zależy oczywiście od jego rodzaju. W laboratorium Predom sprawdza się między innymi bezpieczeństwo sprzętu elektrycznego, wyrobów gazowych oraz elektronarzędzi, dzięki czemu klient może mieć pewność, że w jego ręce trafia urządzenie sprawne, spełniające określone standardy, które nie będzie stanowić zagrożenia dla użytkowników.
Kryteria oceny nie są oczywiście dobierane dowolnie, ponieważ cały proces badania i certyfikacji musi przebiegać w zgodzie z obowiązującymi normami. Dla produktów przeznaczonych na rynek europejski wiążące są dyrektywy unijne, jasno określające, jakie parametry muszą spełniać urządzenia elektryczne i elektroniczne. Jeśli produkt nie zostanie określony jako zgodny z normami, nie wolno go wprowadzać do sprzedaży, stanowi on bowiem zagrożenie dla potencjalnych konsumentów.
Czy certyfikat jest zawsze konieczny?
W kwestii bezpieczeństwa użytkowania certyfikaty są obowiązkowe. Kontrola jakości dotyczy nie tylko wspomnianej elektroniki, ale też na przykład zabawek – rzeczy przeznaczone dla małych dzieci muszą dodatkowo spełniać jeszcze normy w zakresie stosowanych materiałów oraz wielkości poszczególnych elementów. Są też urządzenia, których bezpieczeństwo zależy od użytkowania, czego dobrym przykładem jest sprzęt kuchenny – będzie on uznany za zgodny z normami, ale ze względu na specyfikę jego działania, instrukcja jasno wskazuje, że nie powinny z niego korzystać osoby poniżej pewnego wieku. Podobne ograniczenia dotyczą także profesjonalnych narzędzi i maszyn, które w pełni bezpieczne są jedynie dla osób mających za sobą specjalne przeszkolenie lub posiadających uprawnienia zawodowe.
Celem badań może być również określenie, czy stosowanego sprzętu nie dałoby się jeszcze jakoś udoskonalić, modyfikując na przykład kształt obudowy czy zmieniając miejsce montażu przewodu elektrycznego.