Certyfikat to potwierdzenie zgodności wyrobu z normami, jak również jego jakości oraz gwarancja bezpieczeństwa wyrobu. Są takie grupy produktów, które bez certyfikatu nie będą mogły być wprowadzone do powszechnego obrotu – do nich zalicza się między innymi elektronika użytkowa. Dlaczego certyfikat jest potrzebny?
Kiedy certyfikacja jest wymagana?
Aby uprościć unijny handel, zasady produkcji sprzętu elektronicznego zostały ujednolicone dla wszystkich krajów członkowskich. Potwierdzeniem zgodności z normami jest unijny znak CE, umieszczany na towarach sprzedawanych w obrębie wspólnoty. W przypadku urządzeń elektrycznych szczególną kwestią jest bezpieczeństwo użytkowania, dlatego każdy producent musi się stosować do unijnych dyrektyw – odnoszą się one m.in. do kompatybilności elektromagnetycznej, produkcji urządzeń pracujących w określonych granicach napięć, stosowania niebezpiecznych substancji.
Zapisy dyrektywy niskonapięciowej LVD dotyczą urządzeń przeznaczonych do użytkowania przy napięciu od 50 V do 1000 V prądu przemiennego lub od 75 V do 1500 V prądu stałego, ale z tych wymogów wyłączone są między innymi urządzenia medyczne, liczniki energii elektrycznej, wtyczki i gniazdka elektryczne, specjalistyczny sprzęt badawczy. Dyrektywa RoHS określa dopuszczalną zawartość szkodliwych związków chemicznych, jak na przykład rtęć i ołów, a podlega jej małe i duże AGD, zabawki, sprzęt sportowy i rekreacyjny, sprzęt komputerowy i telekomunikacyjny, oświetlenie, elektronarzędzia, wyroby medyczne.
Jak otrzymać certyfikat?
Przyznawaniem certyfikatów oraz dokonywaniem oceny zgodności z normami europejskimi zajmują się niezależne jednostki takie jak Biuro Certyfikacji Predom. Podmiot udzielający certyfikatu musi posiadać akredytację. Deklaracja zgodności z normami UE wydawana jest jedynie w przypadku, kiedy produkt spełnia obowiązujące wymagania. Producent ma obowiązek przechowywać pełną dokumentację techniczną przez 10 lat od wprowadzenia do obrotu swojego wyrobu.
Sprzęt AGD, sprzęt oświetleniowy oraz wyroby elektroniczne mogą otrzymać także certyfikat ENEC, potwierdzający bezpieczeństwo użytkowania. Funkcjonalność wyrobów oświetleniowych potwierdza certyfikat ENEC+. Przed wydaniem certyfikatu każde urządzenie jest poddawane badaniom laboratoryjnym, prócz tego przeprowadzana jest jeszcze kontrola w zakładzie produkcyjnym.