Urządzenia elektryczne spotykamy na każdym kroku. Są wielkim udogodnieniem, ale też mogą stanowić poważne zagrożenie dla ludzi, jeśli ich konstrukcja oraz sposób działania nie są odpowiednio bezpieczne. Skąd jednak wiadomo, czy dane urządzenie spełnia normy bezpieczeństwa? O tym informuje stosowny certyfikat.
Dlaczego testuje się urządzenia elektryczne?
Każdy sprzęt zasilany energią elektryczną jest narażony na usterkę. Najpoważniejszym zagrożeniem dla użytkowników jest porażenie prądem, które w skrajnych wypadkach kończy się nawet śmiercią człowieka, stąd konieczność dokładnego testowania urządzeń elektrycznych, jak i okresowe kontrole sieci elektrycznych oraz całej infrastruktury odpowiedzialnej za dostarczanie prądu do odbiorców.
Obowiązkowa kontrola dotyczy sprzętu elektrycznego w zakładach pracy, ale już o urządzenia domowe właściciele muszą się zatroszczyć we własnym zakresie. To właśnie sprawia, że tak wiele uwagi poświęca się bezpiecznej konstrukcji każdego urządzenia elektrycznego i żaden sprzęt bez certyfikatu CE nie może trafić do sprzedaży – certyfikat CE dotyczy rynków unijnych, ale inne regiony również stawiają producentom określone wymagania w zakresie projektowania i wytwarzania sprzętu elektrycznego.
Ocena zgodności, przeprowadzana przez Biuro Certyfikacji Predom, potwierdza, że dane urządzenie spełnia wymagania unijne i jest bezpieczne dla przyszłych użytkowników. Znak CE umieszczany jest na opakowaniu oraz obudowie urządzenia, a jego brak oznacza dla producenta wysokie kary finansowe i wycofanie towaru z rynku. Dodatkowo producent musi przygotować instrukcję użytkowania.
Gdzie sprawdzana jest zgodność z normami elektrycznymi?
Szereg testów bezpieczeństwa oraz energooszczędności przeprowadza sam producent, na etapie projektowania i badania prototypów, oraz później podczas masowej produkcji. Nie wystarczy jednak, że producent zadeklaruje zgodność z normami w instrukcji urządzenia czy reklamie towaru – ową zgodność musi potwierdzić niezależna jednostka badawcza. Laboratorium Predom posiada licencję wydaną przez Polskie Centrum Akredytacji i jest upoważnione do robienia testów zgodności z normami elektrycznymi – certyfikat przydzielony przez jednostkę nieposiadającą akredytacji nie jest w świetle prawa ważny.