Kupując różnego rodzaju towary w sklepie bardzo często można na nich zauważyć znak CE. Oznacza on, że dany produkt został dopuszczony do legalnego obrotu na terenie Unii Europejskiej i spełnia normy zapisane w unijnych dyrektywach, czy jednak każdy produkt musi mieć taki certyfikat?
Czym jest certyfikat CE?
W ramach Unii Europejskiej kraje członkowskie postanowiły znieść większość barier ograniczających międzynarodowy handel, tworząc Jednolity Rynek Europejski. Za tym poszło ujednolicenie rynku w zakresie standardów produkcji i jakości towarów, dzięki czemu klient może mieć pewność, że niezależnie od kraju pochodzenia, zakupiona rzecz spełnia określone normy. Potwierdzenie zgodności z normami to właśnie certyfikat CE – oznakowanie tego typu znajduje się na opakowaniu oraz często również na samym produkcie.
Oznakowanie CE jest obowiązkowe nie tylko dla towarów wyprodukowanych w Unii, ale też dla wyrobów importowanych spoza tego obszaru, jeśli mają być one wprowadzone do obrotu na rynkach krajów członkowskich.
Dla jakich produktów certyfikat CE jest obowiązkowy?
Nie wszystkie wyroby podlegają obowiązkowej certyfikacji CE. Zwolnieni z tego są między innymi producenci mebli – powinny one spełniać określone standardy bezpieczeństwa i funkcjonalności, nie ma jednak dyrektywy w tej kwestii. Bez znaczka CE mogą być także ubrania, wyroby włókiennicze, wybrany sprzęt sportowy, niektóre kosmetyki.
Nie można natomiast bez certyfikatu CE wprowadzić do sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych, czyli na przykład AGD, sprzętu RTV, smartfonów, zabawek elektronicznych, komputerów, elektronarzędzi. Ponadto certyfikacja jest obowiązkowa dla sprzętu ochrony indywidualnej, maszyn, zabawek, urządzeń gazowych i ciśnieniowych. Wyroby, które nie spełniają zalecanych norm, są wpisywane do rejestru wyrobów niezgodnych z zasadniczymi lub innymi wymaganiami – wpisu dokonuje prezes UOKiK.
Kto nadaje oznakowanie CE?
Certyfikacją nie zajmuje się żaden państwowy organ. Robią to placówki komercyjne, jak laboratorium Predom, choć oczywiście taka pracownia musi mieć akredytację i dysponować niezbędną aparaturą pomiarową. Po wydaniu certyfikatu w wielu przypadkach podpisywana jest jeszcze umowa o nadzorze – certyfikat wydaje się bezterminowo, jeśli jednak producent dokona modernizacji swojego wyrobu lub obniży jego jakość, certyfikat możne zostać cofnięty.