Komora bezodbiciowa to wnętrze, które jest całkowicie odizolowane od zewnętrznych pól elektromagnetycznych. W normalnym otoczeniu bardzo ciężko jest znaleźć miejsce o podobnych właściwościach, jak zatem możliwe jest uzyskanie takich parametrów pomieszczenia i do czego one w ogóle służą?
Jak wygląda komora bezodbiciowa?
Komora najczęściej ma kształt prostopadłościanu. Jest na tyle duża, by zmieściła się w niej niezbędna aparatura i dało się w niej przeprowadzać badania – standardowo komora ma odległość pomiarową 3 m, ale są także komory 10-metrowe. Komora bezodbiciowa nie ma okien, a drzwi do niej muszą być szczelnie zaizolowane, tak by po ich zamknięciu pomieszczenie zachowało swoje parametry.
Podłoga komory, jej ściany i sufit mają charakterystyczną fakturę z grubymi, gęsto rozmieszczonymi kolcami – całe pomieszczenie wykończone jest specjalnymi ekranami elektromagnetycznymi, które pochłaniają energię elektromagnetyczną. W komorze montowany jest też maszt antenowy oraz sprzęt pomiarowy, oświetlenie, monitoring rejestrujący przebieg badań. Komora SAC (Semi Anechoic Chamber) jest komorą prawie odbiciową – ściany i sufit są pokryte absorberami fal elektromagnetycznych, ale podłoga jest gładka.
Takie warunki są niezwykle trudne do uzyskania w naturze, bo urządzenia elektryczne i elektroniczne spotykamy praktycznie na każdym kroku, więc ich obecność zawsze będzie w jakimś stopniu zakłócać pomiary. Miejsca wolne od fal elektromagnetycznych znaleźć można między innymi na pustyni albo w odległych, trudno dostępnych kotlinach, dotarcie do takich lokalizacji i przeprowadzenie w nich testów jest jednak kosztowne, dlatego dużo wygodniejszym rozwiązaniem jest właśnie specjalnie skonstruowana komora bezodbiciowa.
Co można zbadać w komorze bezodbiciowej?
Komora bezodbiciowa jest częścią pracowni badań kompatybilności elektromagnetycznej EMC i parametrów radiowych RED Predom. Jej główne zastosowanie to właśnie testowanie zgodności z dyrektywą EMC. Pracownia bada emisję zaburzeń elektromagnetycznych oraz odporność na zaburzenia elektromagnetyczne, zajmuje się także zagadnieniami widma radiowego EMR. Na podstawie tych badań wystawiany jest certyfikat CE – bez niego produkt nie może trafić do sprzedaży. Badania EMC można też zlecić na etapie projektowania i budowy prototypów, co pozwoli zaoszczędzić na kosztach produkcji.