Wzorcowanie ma na celu potwierdzenie właściwości metrologicznych danego urządzenia. Jest to możliwe dzięki porównaniu wskazań badanego przyrządu ze wskazaniami wzorca służącego do kalibracji. Proces ten musi się odbywać w określonych warunkach.
Na czym polega wzorcowanie?
Podczas wzorcowania w Laboratorium Metrologicznym Predom sprawdza się, czy pomiary podawane przez urządzenie odpowiadają pomiarom odpowiednio dobranego wzorca. Dla każdego takiego badania ustalane są punkty wzorcowania, co daje pewność, że odczytów nie zaburzają czynniki zewnętrzne i testowany sprzęt osiąga pożądane parametry. Na tej podstawie można dopuścić urządzenie do dalszego użytkowania. Potwierdzeniem pozytywnie zakończonych badań jest świadectwo wzorcowania – może je wydać jedynie ta placówka, która działa na podstawie licencji wydanej przez Polskie Centrum Akredytacji.
Świadectwo wzorcowania powinno zostać sporządzone według wzorca PCA. W dokumencie podawana jest nazwa urządzenia, dane użytkownika, miejsce wzorcowania oraz jego metoda. Deklaracja obejmuje wartości zmierzone, błędy pomiaru, niepewności pomiaru, zgodność z wymogami.
Dlaczego wzorcowanie jest obowiązkowe?
Urządzenia pomiarowe z czasem mogą się rozkalibrować, co oznacza, że nie podają już prawidłowych odczytów, a błędy pomiarów wykraczają daleko poza dopuszczalne normy. Tym samym takie urządzenie staje się bezużyteczne i negatywnie wpływa na inne procesy, których przebieg zależy właśnie od dokładności wskazań.
Kalibracji nie można dokonać samodzielnie – musi je wykonać wyspecjalizowane w tym celu laboratorium. W pracowni Predom wykonywane jest wzorcowanie cyfrowych i analogowych mierników napięcia stałego i przemiennego, multimetrów, mierników rezystancji, mierników prądu stałego i przemiennego. Poza akredytacją przeprowadzane są także wzorcowania sprzętu do mierzenia wielkości elektrycznych DC i m.cz. oraz mierników temperatury.
Jak często trzeba dokonywać kalibracji?
Przepisy nie określają tego jednoznacznie, dlatego najlepiej stosować się do zaleceń producenta – takie wskazanie powinno się znajdować w instrukcji urządzenia. Zazwyczaj kalibrację wykonuje się co 12-24 miesiące, a w przypadku sprzętu używanego w trudnych warunkach warto to robić co pół roku.