Piekarnik to jeden z najważniejszych sprzętów kuchennych. Ma być sprawny i funkcjonalny, lecz nie bez znaczenia jest również bezpieczeństwo jego użytkowania. Zadaniem producenta jest więc odpowiednie zaprojektowanie urządzenia, to jednak nie wystarczy, aby gotowy piekarnik mógł trafić do sprzedaży.
Jak powinien wyglądać piekarnik?
Pierwszym krokiem jest zaprojektowanie piekarnika. Urządzenie musi dobrze spełniać swoją funkcję, dlatego producentom zależy na innowacyjnych rozwiązaniach i odkładaniu nowych, użytecznych funkcji. W przypadku piekarnika nie wystarczy więc tylko proste podgrzewanie produktów – dodaje się na przykład funkcję termoobiegu, szybkiego rozmrażania, pieczenia tylko z jednej strony, grillowania, etc. Z punktu widzenia konsumenta istotna jest także łatwość obsługi – piekarnik powinien mieć wygodną rączkę do otwierania klapy, odpowiednio rozmieszczone pokrętła i przyciski lub przejrzysty interfejs dotykowy. Poza funkcjonalnością, piekarnik ma też dobrze wyglądać i pasować do reszty zabudowy kuchennej, dlatego zwykle jest on dostępny w kilku standardowych rozmiarach.
Czy sprzęt spełnia swoją rolę?
Nim rozpocznie się produkcja masowa, producent przygotowuje modele prototypowe, które są następnie poddawane licznym badaniom. Podczas badań sprawdza się, czy zaprojektowany piekarnik faktycznie działa zgodnie z założeniami, jak sobie radzi przy większym obciążeniu, czy ulega awariom, co ewentualnie dałoby się w nim poprawić. Jeśli model spełnia oczekiwania producenta, można zacząć myśleć o wprowadzeniu piekarnika do sklepów, do tego jednak potrzebna jest jeszcze ocena zgodności z normami UE, oraz jakości i bezpieczeństwa sprzętu.
Czy piekarnik musi mieć certyfikat?
Piekarnik to urządzenie zasilane prądem i jako takie polega wymogom unijnym. Jego zgodność unijną potwierdza nie sam producent, tylko niezależne laboratorium, a wniosek o udzielenie certyfikatu można zgłosić na predom.com.pl. Piekarnik musi otrzymać pozytywną ocenę efektywności energetycznej oraz potwierdzenie bezpieczeństwa użytkowania. Sprzęt przeznaczony na rynek europejski, niezależnie od miejsca produkcji, winien posiadać oznakowanie CE, które potwierdza, że dany wyrób spełnia wymogi norm unijnych, w tym m.in. odnośnie bezpieczeństwa, zdrowia oraz ochrony środowiska.