Hałas to duże zagrożenie dla zdrowia i środowiska. Jego ograniczenie jest ważne zarówno w przestrzeni publicznej, jak i w zakładach pracy, a poziom emisji hałasu można ocenić dzięki specjalistycznym badaniom. Są one podstawą do stwierdzenia zgodności z europejskimi normami.
Jak wygląda pomiar hałasu?
Do mierzenia hałasu używa się odpowiednio skalibrowanych urządzeń, które muszą przejść wzorcowanie w akredytowanym laboratorium wzorcującym. Pomiary porównywane są do obowiązujących norm i jeśli wyniki są nieprawidłowe, wprowadza się rozwiązania mające na celu ograniczenie emisji hałasu.
Pomiary hałasu obowiązkowo przeprowadzane są także w zakładach pracy. W ten sposób sprawdza się, czy pracownicy nie są narażeni na zbyt duży hałas – pomiary są wykonywane przy wyznaczonych stanowiskach pracy, z uwzględnieniem różnych źródeł hałasu. Badania są zwykle kilkuetapowe i bierze w nich udział grupa pracowników. W trakcie badań brane są pod uwagę również dodatkowe czynniki mające wpływ na emisję hałasu, dzięki czemu otrzymane wyniki można uznać za w pełni miarodajne.
Mierzenie hałasu ma na celu poprawę warunków pracy oraz zwiększenie komfortu mieszkańców, jeśli badania dotyczą przestrzeni publicznej. Przeprowadza się też pomiary hałasu emitowanego przez urządzenia domowe, elektronarzędzia czy maszyny. Przekroczenie norm w zakresie emisji hałasu może skutkować nałożeniem kar finansowych.
Kto może przeprowadzić pomiary hałasu?
Pomiary są wiarygodne wyłącznie gdy przeprowadza je akredytowane laboratoria, które znajdują się w Centrum Badań i Certyfikacji Predom. Do mierzenia natężenia hałasu nie wystarczą zwykłe mierniki. Ważna jest późniejsza interpretacja otrzymanych wyników. Akredytowane laboratorium badawcze dysponuje odpowiednim sprzętem oraz posiada wykwalifikowany personel, co pozwala przeprowadzić całą procedurę dokładnie według obowiązujących norm.
Przeprowadzone pomiary są podstawą do uznania, czy dany produkt spełnia wymogi norm, a w konsekwencji czy jest bezpieczny dla użytkowników. W przypadku, gdy wyniki nie są zadowalające, jednostka badawcza może wskazać, w których obszarach powinno się dokonać poprawek i jakie metody będą najefektywniejsze do osiągnięcia pożądanych parametrów, zgodnych z obowiązującymi normami.