Urządzenia pomiarowe z czasem tracą swoje właściwości, co oznacza, że podawane przez nie wartości przestają być wiarygodne. Nie jest to wada czy usterka urządzenia, z powodu której trzeba sprzęt pomiarowy wycofać z użytkowania – powrót do właściwych ustawień zapewni profesjonalne wzorcowanie.
Na czym polega wzorcowanie?
Ujednolicenie systemu miar to wielkie ułatwienie dla producentów oraz użytkowników, ale przyrządy pomiarowe z czasem się zużywają. Rozkalibrowany sprzęt wskazuje błędne pomiary, wykraczające poza dopuszczalne normy tolerancji, co przekłada się na gorszą jakość produkowanych przedmiotów lub wykonywanych usług. Niektóre przyrządy da się skalibrować samodzielnie, ale większość mierników wymaga profesjonalnej kalibracji, tak by prezentowane przez nie odczyty zapewniały najwyższą dokładność.
Jak często powinno się oddawać sprzęt do wzorcowania?
Wyposażenie pomiarowe należy regularnie oddawać do kontroli metrologicznej. Podczas wzorcowania urządzeniu przywracane są prawidłowe parametry, dzięki czemu sprzęt znowu spełnia swoją podstawową rolę. Laboratorium Metrologiczne Predom używa do wzorcowania nowoczesnej aparatury, która przechodzi wzorcowanie w Głównym Urzędzie Miar. Laboratorium działa zgodnie z wymaganiami normy PN-EN 17025 i jest placówką akredytowaną przez Polskie Centrum Akredytacji.
Jak wygląda wzorcowanie aparatury pomiarowej?
Podczas kalibrowania urządzenia sprawdzana jest zgodność jego pomiarów ze wskazaniami odpowiedniego wzorca pomiarowego. Badania muszą być przeprowadzone w ściśle określonych warunkach, tak by nic nie zaburzyło prawidłowości pomiarów. Na podstawie tych wyników laboratorium metrologiczne wystawia świadectwo wzorcowania, czyli dokument, który potwierdza zgodność z wzorcem pomiarowym oraz określa błąd pomiaru (wartość wskazująca odchylenie od wartości rzeczywistej).
Jakie urządzenia podlegają wzorcowaniu?
Wzorcowanie jest wymagane dla wszystkich urządzeń pomiarowych. Każdy taki sprzęt ma określoną normę i na tej podstawie sprawdzane są jego odczyty. W laboratorium Predom można poddać wzorcowaniu analogowe i cyfrowe mierniki napięcia stałego i przemiennego, mierniki prądu stałego i przemiennego, mierniki rezystancji, multimetry. Ponadto laboratorium zajmuje się nieakredytowanym wzorcowaniem urządzeń mierzących temperaturę oraz wielkości elektryczne DC i m.cz.